Product Details:
| No of spindles | 160 Spindles |
| Package type | Cops |
| Winding speed | 800 m/min |
| Capacity | 3 Ton/Month |
| Usage/Application | Industry |
| Material | Mild Steel |
| Yarn count range | 120s |
| Yarn type | Polyester, Rayon, Viscose, Silk |
| Drive type | Tangent belt |
| Model Name/Number | SW-35A |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
| Power Consumption | 10 HP |
| Automation grade | Automatic |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 HZ |
| Voltage | 420 V |
| Machine Width | 1500 mm |
| Machine Height | 1850 mm |
| No of Sections | 8 |
Product Details : Servo based plc operated cops winding machine with fully automatic mechanism for optimium and precise winding quality.
Application : Coning machine or winder machine used in preparation of small cops! Pirns / bobbins for further processing on tfo twister machines or covering machines.
Technology:
Drive syste: fully programmable speed, shape, traverse ratio, winding 600, length, weight by plc with touch screen hmi
Denier range: up to 150g denier filament yarns (single-ply)
Takeup: 240-420mm cops! Bobbins with max. 3.0 kgs weight
Speeds: max. 800 mtrs/rnin (mechanical)
Highlights:
Fully programmable servo traverse.
Heavy duty ur traverse with dual support for long maintenance-free life.
Closed loop plc with wide range of programmable parameters.
Individual spindle brakes to ensure highest operator efficiency.
Individual belt pressure pulleys to ensure minimum weight variations.
Individual length counter per spindle to ensure equal length packages.
Precision dial tensioner to ensure consistem yarn mnsion throughout the package.
Product Details:
| Package type | Cheese To Cops |
| Winding speed | 600 m/min |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Material | Mild Steel |
| Yarn count range | 20-400 denier |
| Yarn type | Polyester, Silk, Rayon, Viscose |
| Drive type | Tangent belt |
| Model Name/Number | CW-80A |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
| Automation grade | Manual doffing |
| No of Spindles | 140 Spindles |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Voltage | 420 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Power | 3.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| No of Sections | 7 |
| Machine Width | 1200 mm |
| Machine Height | 1250 mm |
| Tensioner | Dial Tensioner |
Product Details:
Highly sophisticated cops winder provides premium quality winding with mechanical driven system.
The winding machine delivers uniform yarn speed without change in tension to ensure high quality winding.
High speed winder for cops, pirn, cheese, bottle