Product Details:
| Spindle count | 480 Spindle |
| Yarn type | Polyester, Viscose, Filament yarn, Nylon |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Material | Mild Steel |
| Delivery speed | 8k-10k rpm |
| Feed package size | 250 mm |
| Twist direction | S and Z |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
| Twist Range | 400 TPM |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Power required | 10 kW |
| Voltage | 440 V |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Section Pitch | 1525 mm |
| Spindle Pitch | 145 mm |
| Machine Width | 800 mm |
| Machine Height | 1860 mm |
| Shpae | Double Flange Bobbin |
| Construction | Double Deck Both Side |
| Model Number | 2 Ply ST |
Highlights:
Complete ceramic yarn path for smooth handling of filament yarns.
Longer yarn path for better processing of twists & control of density.
De-stressed metallurgy of traverse cam reduces wear-n-tear maintenance.
Extremely low power & high economical for processing fine deniers at high-twists.
Instantly change between all.
Roll & bi-conical take up with optional traverse gear-box over feed ratio centrally adjustable offers precise control of required density.
Dynamically balanced precision spindles & nylon sandwich belt for max.
Performance individual droppers at every position activates during yarn breaks &feed exhaust.
Star-delta motor starter with overload protection standard.
Vf inverter drive (optional)complete oil bath gearbox for lifetime trouble free operation with the lowest maintenance.
Product Details:
| Spindle count | 320 Spindle |
| Production Capacity | 60 m/min |
| Yarn type | Nylon, Viscose, Polyester, Filament yarn |
| Twist range | 2000 TPM |
| Delivery speed | 8k-10k rpm |
| Feed package size | 280 mm |
| Twist direction | S and Z |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
| Usage/Application | Industrial |
| Power required | 10 kW |
| Automation grade | Automatic |
| Model Name/Number | 3 Ply ST |
| Machine Height | 1860mm |
| Machine Width | 800mm |