Product Details:
| Spindle count | 648 Spindle |
| Twist range | 200 TPM |
| Yarn type | Polyester |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Material | Mild Steel |
| Delivery speed | 8k-10k rpm |
| Feed package size | 250 mm |
| Twist direction | S and Z |
| Power Consumption | 10 HP |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 410 V |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Model Number | ATE-100E |
| Machine Height | 1770 mm |
| Machine Width | 540 mm |
| Feed Tensioner | Ball Ceramic Tensioner |
| Spindle Pitch | 137.5 mm |
| Section Length | 120 mm |
Product Details:
Filament tfo twister is for the most economic production of high-twist filament yarn packages for use in clothing & garment fabrics to give an ultra soft feel.
For high-twist yarns, heat setting of final package is critical for use in downward processes of weaving or knitting.
Depending on user preferences.