Product Details:
| Machine type | Two for one |
| Yarn type | Cotton |
| Spindle count | 192 |
| Twist range | 100 TPM |
| Delivery speed | 8k rpm |
| Twist direction | S and Z |
| Feed package type | Cone |
| Automation grade | Automatic |
| Power required | 15 kW |
| Model Name/Number | SP-140 |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 410 V |
| Machine Width | 940 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Traverse Feed Package | 152 mm |
| Spindle Speed | 10000 RPM |
| Machine Height | 1565 mm |
| Power Source | Electric |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
Highlights:
The spun tfo twister is the most adaptable twister for a variety of spun yarns. With a variety of features, including an energy-efficient spindle design and tangential belt drive, our spun twister aims to boost efficiency and productivity. Spun twister for staple/spun.
All containers are made of a particular grade of stainless steel that is distressed during production to ensure that they do not crack over time.
Individual foot brakes allow quick doffing and decrease operator fatigue, maximizing labor output and efficiency. Optimum control of yarn tension with reliable ms capsules duly hard chrome plated with required thickness along with smooth flyer system allows smooth and jerk free unwinding of parallel feed package for twisting.
Semi-automatic system includes traverse gearbox with plc and touchscreen hmi display to control all working parameters of the machine.
Traverse gearbox helps to maintain the conacity of final package when performing operations at high speed.
The cradle spring pressure mechanism guarantees uniform pressure throughout the package, from zero to maximum diameter.
By adjusting pressure as the diameter rises, this technique guarantees that bulges are avoided.
Fine counts tend to rub against the containers, generating friction and stress on the yarns.
Stainless steel containers ensure gentle handling of fine counts.
Before overfeed, a dual de-tensioner is added to allow yarn winding tension to be adjusted based on package density requirements.
Product Details:
| Machine type | TFO |
| Yarn count range | 6s-120s |
| Operation Mode | Automatic |
| Spindle count | 240 Spindles |
| Yarn type | Cotton blend, Cotton |
| Twist range | 400 TPM |
| Twist direction | S and Z |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Delivery speed | 8k-10k rpm |
| Feed package type | Cone |
| Material | Mild Steel |
| Power required | 15 kW |
| Automation grade | Automatic |
| Creel type | Overhead creel |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
| Model Name/Number | SP-150 |
| Spindle Speed | 9000 RPM |