Product Details:
| Spindle count | 540 Spindle |
| Yarn type | Polyester, Nylon, Filament yarn |
| Twist range | Up to 1500 TPM |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Material | Mild Steel |
| Delivery speed | 10k-12k rpm |
| Yarn count range | 120s |
| Feed package size | 270 mm Length |
| Twist direction | S and Z |
| Power Consumption | 25 HP |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 410 V |
| Automation grade | Automatic |
| Width Of Machine | 205 mm |
| False Twist Unit | Magnetic Spinner Type |
| Take-Up Traverse | 124 mm |
| Take-Up Tube | 45 X 57 X 135 mm |
| Max.feed Package Dia. | 70 mm |
| Spindle Pitch | 162 mm |
| Model No | CRP-135 |
| Surface Finish | Polished |
| Machine Height | 2050 mm |
| Brand | Aakash Textile Engineers LLP |
Product Details:
Crepe tfo machine is for the most economic production of crepe textured polyester filament yarn packages for use in clothing and garment fabrics to give an ultra soft feel.
The convenience of twisting and texturing in single setup offers high yield & low lead time.
The electric heaters are more efficient on energy consumption saving extensively on operating costs.
False-twist spinner body die-cast aluminum body with precision machining gives extremely sturdy vibration-free operation at high speeds for that optimum crepe effect.
Oil-bath gearbox continuous circulation of lubricant enables higher performance at high speeds and lowers maintenance. All adjustable features are conveniently located outside for ease of use.
Application:
For producing crepe effect yarn from all kind of manmade, filament yarn like nylon, polyester, polyamide, pure silk, polypropylene etc.
Highlights:
Extremely low power and highly economical for manufacturing polyester crepe yarns.
Double-deck frame option is the most efficient space saving structure with high output.
Timing belt drive from spindle to de-twist spindle ensures premise ratio for operation.
Electric heaters with quick start-up times allows lower energy costs over liquid heaters.
Micro-processor based control of electric heaters ensures optimum temperatures
Complete ceramic yarn path for smooth handling of filament yarns.
Overfeed ratio centrally adjustable offers precise control of required density
Dynamically balanced precision spindles and nylon sandwich belt controls variation within close isi limits for consistent and reliable quality.
False-twist spinner body : Die-cast aluminum body with precision machining gives extremely sturdy vibration free operation at high speeds for that optimum crepe effect.
Cheese take-up on paper tube: Traverse gearbox with anti- patterning allows delivery of ready to-market package of upto 1. 5 kgs of knotless crepe textured polyester filament yarn.
Plasma / anodise coated spindles: Spindles as per the customers requirements for processing range of feed packages.